Giriş Tarihi: 31.3.2020 09:08 Son Güncelleme: 31.3.2020 09:08

Özel
  • ABONE OL

Ülkemizde koronavirüs tedbirleri kapsamında şehirler arası yolculukta kısıtlama yapıldı. Şehirlerarası seyahatlerin Valilik iznine bağlanmasıyla birlikte büyük şehirlerde uygulama başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın açıkladığı korona virüs tedbirler kapsamında şehirler arası yolculuk yapacak olan vatandaşların bağlı bulunduğu ilden Valilik izni alması gerekecek. Özel aracı olan vatandaşlar ise şehirler arası yolculuk yapabilecek mi sorguluyor. Peki Özel araçla şehirler arası yolculuk serbest mi? Seyahat izin belgesi nasıl alınır? Şehirler arası yolculuk izni nasıl alınır?

ÖZEL ARAÇLA ŞEHİRLER ARASI YOLCULUK SERBEST Mİ?

Ülkemizde korona virüs tedbirleri kapsamında şehirler arası otobüs yolculuğunda kısıtlamaya gidildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın açıkladığı karara göre şehirler arası yolculuk için Valilik izni gerecek. Özel araçla seyahat ise yasaktan muaf tutuluyor.

İşte detaylar…

Özel

ÖZEL ARAÇLA ŞEHİRLER ARASI YOLCULUK SERBEST Mİ? SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

Koronavirüs salgınına karşı valilik izni ile şehirlerarası seyahat dönemi Cumartesi 17.00 itibarıyla resmen başladı. Özel araçla seyahat ise yasaktan muaf tutulurken, otobüs ve uçak ile şehirlerarası seyahatler artık valiliklerin özel iznine tabi olacak. İçişleri Bakanlığının önceki gece yayımladığı genelge uyarınca otobüs ile şehirlerarası seyahat için vatandaşların valiliklerden izin alması gerekecek.

Yetkililer, daha önce alınan kararlar gereği 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkmasına müsaade edilmediğini hatırlatırken, özel araçlarıyla 65 yaş üstü yolcu taşıyan ya da şehirler arası yolculuk yapanlara izin verilmediğini ifade ettiler.

SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

Seyahat İzni Belgesi artık e-Devletten alınabilecek.

Açıklama Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisinden geldi. Twitter hesabından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

Koronavirüs tedbirleri kapsamında seyahat edecek vatandaşlarımızın artık kaymakamlıklara gitmesine gerek kalmadı. Seyahat İzin Belgesi başvuruları e-Devlet Kapısında.

Corona virüs salgınıyla mücadele kapsamında otobüs ve uçakla yolculuk yapacak vatandaşlara Seyahat İzin Belgesi zorunluluğu getirilmişti.

Buna göre iller arasında seyahat etmesi zorunlu olan vatandaşlar, valilerin/kaymakamların koordinesinde oluşturulacak Seyahat İzin Kuruluna başvurarak seyahat belgesi düzenlenmesi talebinde bulunacaklar. Talebi uygun görülenlere şehirlerarası otobüs seyahat izin belgesi belgesi düzenlenecek. Seyahat etmesine izin verilen otobüslerdeki yolcuların ve personelin sağlık kontrollerinin yapılması amacıyla otogar çıkışlarında sağlık kontrol noktaları oluşturulacak.

Özel
  • ABONE OL

Contact us

Find us at the office

Humble- Micallef street no. 52, 81559 Jakarta, Indonesia

Give us a ring

Arieal Keswick
+27 450 860 545
Mon - Fri, 9:00-18:00

Reach out